1. Instalacja Symfony 4

Instalacja frameworka Symfony 4 jest stosunkowo prosta. Jeśli masz zainstalowanego klienta SSH (np: putty.org) to zaloguj się do swojego serwera a następnie uruchom z wiersza poleceń komendę:

gdzie myweb to nazwa katalogu, w którym zostanie zainstalowany framework.

Jeśli nie masz zainstalowanego narzędzia composer (getcomposer.org/download) lub nie masz odpowiednich uprawnień, aby to zrobić, możesz pobrać plik composer.phar i wrzucić go na serwer do katalogu strony, a następnie wywołać polecenie:

Po zainstalowaniu S4 odpal w przeglądarce stronę: https://example.com/myweb/public/index.php/
I gotowe! Pierwsze koty za płoty 😉

symfony 4 - install

 

2. Konfiguracja bazy danych

Na początek stwórz pustą bazę danych. Przyda nam się do dalszych działań 🙂 Możesz to zrobić za pomocą aplikacji PHPMyadmin itp. Następnie musimy skonfigurować nasze połączenie z bazą.

Otwórz plik: .env znajdujący się w katalogu głównym frameworka (https://example.com/.env).
Wyedytuj linię DATABASE_URL i zapisz dane do połączenia z bazą danych (username, password, dbname):

 

3. Instalacja EasyAdminBundle

EasyAdmin to nic innego jak prosty system do zarządzania treścią na stronie (CMS). To pojęcie jest ci zapewne znane ;).

A więc teraz wisienka na naszym torcie z kodu i możemy być kontent 😉 Upewnij się, że jesteś w katalogu strony:

i wykonaj polecenie:

Po poprawnym zainstalowaniu EasyAdminBundle możemy już przejść do sedna zadania. Stworzymy prosty „backend” do edycji strony opisowej (z polami: id, title, content, enabled, createdAt).

Skopiuj poniższy kod klasy i zapisz go w pliku np: Page.php w katalogu /src/Entity/.

Mając przygotowaną klasę Page z polami formularza, możemy teraz wygenerować tabelę o nazwie „page” – zgodnie z zapisem: @ORM\Table(name=”page”). Naturalnie nazwę tabeli możesz zmienić, jak również przygotować własne pola itd.

Tak więc uruchom polecenie:

Ostatni już krok. Wejdź do pliku konfiguracyjnego easy_admin.yaml (/config/packages/easy_admin.yaml) i zdefiniuj w nim klasę Page według wzoru:

Uważaj! Pliki z rozszerzeniem .yaml nie mogą zawierać znaków tabulacji itp. Poszczególne odstępy / wcięcia muszą być robione spacją.

I to wszystko! Wejdź na stronę https://example.com/public/index.php/admin i przetestuj działanie swojego pierwszego backendu w EasyAdmin. Prawda, że easy ? ;)…

easyadmin - przykład

easyadmin - przykład II