Na początku wiedz, że nie ma skutecznego sposobu na zablokowanie kopiowania tekstu i grafik ze strony internetowej. Programiści znający mechanizmy renderowania HTML mogą z łatwością obejść te „zabezpieczenia”. Natomiast laik jak się uprze to wygogluje rozwiązanie ale grzebanie w źródle może go szybko zniechęcić, szczególnie wtedy gdy kod JS i CSS będzie obfuskowany. Jeśli blokada oparta jest na samych skryptach JavaScript to wystarczy wyłączyć ich obsługę w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Blokada zaznaczania tekstu

Zdarzenie onselectstart wyzwalane jest w momencie rozpoczynania zaznaczania. Innym sposobem jest umieszczenie atrybutu ze zdarzeniem bezpośrednio w znaczniku HTML. Na przykład:

Możliwość zaznaczania tekstu można zablokować również za pomocą stylów CSS:

Klasę selText-disable możesz umieścić w wybranych elementach strony, na których blokada ma działać. Na przykład:

Blokada kopiowania (Ctrl+C), wycinania (Ctrl+X) i wklejania (Ctrl+V) tekstu ze schowka

Najprościej użyć atrybutów (oncopy, oncut, onpaste) bezpośrednio w znaczniku HTML:

Blokada menu kontekstowego

Zdarzenie contextmenu jest uruchamiane, gdy użytkownik próbuje otworzyć menu kontekstowe. To zdarzenie jest zwykle wyzwalane przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy. Powyższy skrypt wyłączy menu kontekstowe a więc zablokujesz możliwość zapisu grafik na dysk komputera.

Blokada drukowania strony

W tym celu można zastosować banalny trik dodając klasę CSS do znaczników, które mają być pominięte podczas wydruku strony.

Podsumowanie

W tym poście przedstawiłem kilka prostych rozwiązań, które mogą Ci pomóc ale niekoniecznie. Pamiętaj, że większość odwiedzających nie ma złych zamiarów a tego typu mechanizmy blokujące mogą ich irytować i zniechęcać do powrotu. Dlatego ostrożności i żeby nie „przedobrzyć” ;).

Obrazek wyróżniający do posta: Darwin Laganzon